Aile

Çift Terapisine Başlamak İçin 5 İyi Neden

  1. İlişki olumsuzluk içinde sıkışıp kalmıştır – Bir çift veya evlilik bir çıkmaza girdiyse ve sorunlar çözülemezse danışmanlık ihtiyacı doğar. Çoğu zaman bir partner danışmanlığa gitmeye başlar, ancak her iki kişi de deneyimli bir terapistin rehberliğini ararsa daha iyi bir ilişki kurma şansı çok daha gerçekçi olur.
  2. Cinsel sorunlar – Sağlıklı bir ilişki, her bir partnerin ihtiyaçlarına ve arzularına dayanan güçlü bir fiziksel bileşene sahip olmalıdır. Bazıları için, muhtemelen çoğu çift için tutkulu bir cinsel ilişki arzu edilir, ancak geçmişten gelen duygusal deneyimler, tutkuya götüren güven yoluna girebilir. Çoğu zaman bir soruna neden olabilecek şey, partnerlerin fiziksel ve cinsel isteklerindeki farklılıktır. Bu nedenle, güvendiğiniz ve rahat olduğunuz bir terapist bulmak, her bireyin umutlarını ve ihtiyaçlarını netleştirmek ve karşılıklı olarak tatmin edici bir fiziksel ilişkiye ulaşmanın bir yolunu bulmak önemlidir.
  3. Evliliğe hazırlık –  Her çift iyi bir başlangıç ​​yapmak ister. Hayatın zorlukları her ailede olabilir ve bir çift birlikte oldukları süre boyunca beklenmedik bir kargaşa yaşamaya mahkumdur. İki insan birbirinin aynı değildir. Farklılıkları yönetmeye yönelik öğrenme teknikleri, bir ilişkiyi zenginleştirecek ve ona fırtınalı gelgitler ve sakin denizlerde ayakta kalma gücü verecektir.
  4. Son bir kez denemek – Boşanmanın eşiğindeki insanlar genellikle danışmanlığa, işe yaraması için ‘son çare’ çabası olarak giderler. Güvendiğiniz bir terapistle çalışmak, her insanın ilk başta birbirlerini çekmesinin nedenlerini hatırlamasına yardımcı olabilir. Gerçekten ‘uzlaşmaz farklılıklar’ varsa, bir terapist bir çiftin ilişkinin neden uzun vadede işe yaramadığını anlamasına yardımcı olabilir ve her bir partneri gelecekteki ilişkileri daha iyi hale getirmek için içgörü ile ilerlemeye yönlendirebilir.
  5. Aile sorunları – Ebeveynlik çatışmaları iki kişiyi birbirlerinden uzaklaşmaya zorlayabilir, bu nedenle önce çift terapisine geçmek, birleşik aile hedefleri geliştirmeye ve daha huzurlu bir yuva yaratmaya yardımcı olabilir. Terapist, bir noktada çocukları veya gençleri dahil etmek uygunsa aile terapisi önerebilir.

Bunların herhangi birinde ve diğer birçok konudaki ortak faktör, hiç kimsenin yalnız yaşamaması veya çalışmamasıdır. Çoğu durumda, özellikle olumsuz etkileşimler ilişkiyi kötüleştirmeye devam ederse, sorunlar tek başına çözülemez. Duygusal ‘tetikleyiciler’ sıklıkla çocukluk sorunları ya da diğer travmatik ya da incitici olaylardan derine gömülür ve kişiler neden bu şekilde tepki verdiklerinin bilinçli olarak farkında olmaz. Zihinsel sağlığımız, güçlü yanları ve düğümleri ile en yakın kişisel etkileşimlerimizle karmaşık bir şekilde ilişkilidir, bu nedenle bire bir ilişkinin yoğunluğunda iyileşmenin başladığı yer burasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir