Neredeyse Sonbahar, yazın rahatlatıcı, sıcak günlerine son veriyor. Çoğu kişi için sonbahara geçiş sadece ağaçlarda canlı renkler ve havadaki canlılığı değil, aynı zamanda geçişleri de beraberinde getiriyor. Birçoğumuz yeni sorumluluklar getiren yeni işler ve okul programları başlatıyoruz. Bu değişikliklerden bunalmak ve erteleme kalıplarına girmek kolay olabilir. “Erteleme özellikle acil dikkat gerektiren bir şey” olarak tanımlanan erteleme, özellikle zorlayıcı görevler (örneğin, testler, makaleler, sunumlar) gözünüzde büyük göründüğünde yaygın bir alışkanlıktır.

Ertelemeye Neden Olan Nedir ve Neye Benziyor?

Çoğu insan bazen ertelemekle birlikte, insanların yüzde 20’sinden fazlasının kendilerini kronik erteleme ile meşgul olarak tanımladıkları tahmin edilmektedir. Bu bireyler için, erteleme yaşamın tüm farklı alanlarını içerebilir. Kronik erteleyenler için sorun, zaman yönetiminden çok kendi kendini düzenlemeyle ilgili olabilir. Ayrıca, kısmen  ailesinden de kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, otoriter ve / veya kontrolcü bir ebeveyne sahip olmak, bir bireyin kendi kendini düzenleme yeteneğini engelleyebilir (örneğin, niyetlerin farkına varma ve bunları gerçekleştirme).

Birkaç farklı erteleyici türü tespit edilmiştir. Bunlar, görevleri tamamlamak için son dakikaya kadar bekleyen uyarılma / heyecan arayanları ; insanların kendileri hakkında ne düşüneceğinden korkan ve başarısızlıktan korkan kaçınan kişiler ; yanı sıra karar verme ile mücadele eden kişiler .

Kronik bir erteleyici, sık karşılaşılan kendi kendine konuşma türlerine ve onu elindeki görevden uzaklaştıran faaliyetlere katılabilir. Örnekler arasında “Bunu daha sonra yapmak isteyeceğim” veya “Baskı altındayken hallolacak” gibi şeyler söylenebilir. Erteleyen bireyler, e-posta, sosyal medya, internette gezinme ve görevlerden kaçınmak için arkadaşlarıyla etkileşimde bulunma gibi yaygın dikkat dağıtma türlerine yönelme eğilimindedir. Bazı kişiler, daha önemli (ve daha tatsız) olanları yapmaktan kaçınmak için daha düşük öncelikli görevlere de girerler.

Bu tür dikkat dağıtıcılar, duyguları düzenlemenin bir yolu olabilir ve yardımcı olmayan kurallar ve varsayımlarla ilgilidir. Bu kurallar ve varsayımlar genellikle sorumlu olma ihtiyacı, zevk alma eğilimleri, korku veya başarısızlık ve düşük özgüven gibi özelliklerle bağlantılıdır.

Ertelemenin Sonuçları Nelerdir?

Ertelemenin hem olumlu hem de olumsuz birçok sonucu vardır.

Olumlu sonuçlar arasında, istemediğimiz görevlerden anında kurtulma ve zevkli arayışlara girme yeteneği bulunur. Bu sonuçlar, erteleme döngüsünü devam ettirebilir. Bununla birlikte, ertelemenin uzun vadeli birçok olumsuz sonucu vardır . Bunlar, psikolojik yansımaları olabilecek yoğun suçluluk veya utanç duygularını içerebilir.

Ertelemenin potansiyel sağlık sonuçları da vardır. İçki içen erteleyenlerin daha yüksek düzeyde alkol tükettiği ve erteleyen üniversite öğrencilerinin daha fazla soğuk algınlığı / grip, gastrointestinal problemler ve uykusuzluk vakaları da dahil olmak üzere bağışıklık sistemlerinde bozulma olduğuna dair kanıtlara sahip oldukları tahmin edilmektedir. Ayrıca,  erteleyen bir kişiyle yakın çalışanlar onlara kızabilecekleri için, erteleme başkalarıyla olumsuz ilişkilere yol açabilir.

Ertelemeyi Nasıl Bırakırsınız?

Bir kişi, kronik erteleme davranışlarını ele almak için ne yapabilir? Psikoterapi, özellikle bilişsel davranışçı tekniklerle uğraşmak, ertelemeyi azaltmanın yararlı bir yolu olabilir.

Ertelemeyi durdurma yolunda atılması gereken bazı önemli adımlar şunları içerir:

1)   Erteleme Davranışlarını Tanıma ve Kabul Etme .

Ancak bunu yaparken, kendi kendini sert yargılamadan kaçınmaya çalışın.

2)   Ertelemenin Neden Oluştuğunu Düşünmek.

Belli bir görev neden bu kadar tatsız? Onu sürdürmeye yardımcı olan düşünce kalıpları nelerdir? Bu görev temelde yatan korkular veya endişelerle bağlantılı mı?

3)   Ertelemenin Olumlu ve Olumsuz Sonuçlarını Kabul Etmek.

4)   Ertelemeyi Azaltmak İçin Pratik Stratejiler Kullanmak .

Bunlar, ayrıntılı yapılacaklar listelerinin / eylem planlarının benimsenmesini ve belirli görevlerin önceliklendirilmesini içerebilir; önce tatsız işler yapma alışkanlığı kazanmak; ve zor projeler tamamlandığında hoş ödüller vermek.

5)   Değişimin Yavaş Bir Süreç Olabileceğini Kabul Etmek.

Yol boyunca aksilikler olabileceğini kabul edin, ancak planları uygulamaya koyduğunuzda sorunun daha iyi hale geleceğini de bilin.

Her halükarda, erteleme çok sayıda insanı etkileyen gerçek dünyadaki bir sorundur. Yaygın bir durum olmasına rağmen, erteleme, benlik saygısı ve uzun vadeli büyümeyi engelleyebilecek uzun süreli suçluluk duyguları üretebilir.

Referanslar:

http://dictionary.reference.com/browse/procrastination?s=t

http://www.mindtools.com/pages/article/newHTE_96.htm

http://www.psychologytoday.com/articles/200308/procrastination-ten-things-know